II OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA DOŚWIADCZENIE POKAZOWE Z FIZYKI

Kraków, wrzesień 1998

[1996] [1998] [2000] [2002] [2004] [2006]

Doświadczenia pokazowe są intelektualną zabawą, która może być wspólna tak dla profesora uniwersytetu jak i ucznia szkoły podstawowej. Dlatego są znakomitym sposobem popularyzacji fizyki i naturalnym sposobem integracji nauczających ten przedmiot. Wychodząc z tych założeń Oddział Krakowski PTF zorganizował z inicjatywy swego przewodniczącego prof. Wojciecha Gawlika "Ogólnopolski Konkurs na Doświadczenie Pokazowe z Fizyki".

Pierwszy konkurs odbył się dwa lata temu i wzbudził bardzo duże zainteresowanie, tak wśród uczestników jak i publiczności. W tym roku OK PTF zorganizował drugi z kolei konkurs, wzbogacony w szereg imprez towarzyszących pod nazwą "Jarmarku Fizycznego".

Warunki konkursu zostały sprecyzowane w ogłoszeniach na łamach "Wiedzy i Życia", "Fizyki w Szkole" i "Fotonu". Po wstępnej klasyfikacji zgłoszonych projektów przez Komisję Konkursową (pod przewodnictwem prof. Kazimierza Przewłockiego z WFiTJ AGH), 10-ciu finalistów zostało zaproszonych do Krakowa. W tym roku finał miał miejsce 25 września w budynku Wydziału Fizyki i Techniki Jądrowej AGH. Finaliści zostali ocenieni podczas zamkniętego pokazu w godzinach rannych, następnie rezultaty konkursu i nagrodzone doświadczenia zostały przedstawione publicznie na Nadzwyczajnym Krakowskim Konwersatorium Fizycznym o godz. 17.15. (To wspólne dla środowiska krakowskich fizyków seminarium regularnie odbywa się w czwartki w Instytucie Fizyki UJ).

Komisja Konkursowa stanęła przed niełatwym zadaniem. Doświadczenia miały być "nowymi pomysłami, stanowić nowy sposób prezentacji demonstracji tradycyjnych, względnie dotyczyć zjawisk rzadko prezentowanych". Ostatni warunek wynika z faktu, że osiągnięcia w dziedzinie doświadczeń pokazowych nie są dokumentowane tak skrupulatnie jak inne prace naukowe i stopień nowości był z konieczności subiektywną oceną członków Komisji.


Prace zakwalifikowane do prezentacji w finaleJury


Władysław BłasiakWSP Kraków
Wojciech GawlikIF UJ, OK PTF
Zofia Gołąb-MeyerIF UJ, SN PTF
Zbigniew KąkolWFiTJ AGH
Wiesław MroszczykII LO Kraków
Kazimierz Przewłocki -- przewodniczącyWFiTJ AGH
Jan SawickiI LO Kraków
Henryk SzaleniecWOM Kraków
Jacek TurnauIFJ Kraków

Wyniki


I NAGRODA

II NAGRODA (przyznano trzy równorzędne II nagrody)

III NAGRODANa podstawie materiałów nadesłanych przez A. Ziębę
© 1999-2002 OK PTF * Kodowanie: ISO-8859-2 * Ostatnia modyfikacja: 2002-06-08, K. Malarz * Komentarze: ptf@agh.edu.pl