VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA DOŚWIADCZENIE POKAZOWE Z FIZYKI

Kraków, wrzesień 2008

[Informacje bieżące] [Regulamin] [Jury] [Zgłoszenia] [Finaliści] [Wyniki] [Do pobrania] [Lokalizacja] [Poprzednie edycje]


Pokazowe doświadczenia stanowią jeden z filarów dobrego kształcenia w zakresie fizyki na każdym poziomie nauczania. Twórców takich demonstracji, od ucznia gimnazjum do profesora uniwersytetu, zapraszamy do konkursu, organizowanego przez

przy współudziale

W ocenie projektów liczyć się będzie nowatorstwo pomysłu, wartość dydaktyczna i sposób wykonania.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dnia 30 czerwca 2008.

Finał Konkursu odbędzie się w Krakowie 25 września 2008.



Informacje bieżące



Regulamin


  1. Do udziału w konkursie mogą być zgłaszane doświadczenia pokazowe z fizyki możliwe do wykonania w klasie szkolnej lub sali wykładowej. Łączny czas na wykonanie doświadczenia oraz na omówienie demonstrowanego zjawiska wynosi 15 min. Konkurs dotyczy doświadczeń nowych, można też zaproponować nowy sposób prezentacji efektów należących do kanonu demonstracji fizycznych, bądź pokazać zjawiska rzadko prezentowane w salach szkolnych i wykładowych.
  2. W konkursie może wziąć udział każdy(*). Udział w konkursie może być indywidualny lub zespołowy.
    (*) Za wyjątkiem tych pracowników wyższych uczelni, którzy zajmują się zawodowo przygotowaniem demonstracji wykładowych.
  3. Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać opis fizyczny i techniczny projektu doświadczenia (nie więcej niż dwie strony A4). Brak precyzji i jasności opisu może zadecydować o niepowodzeniu dobrego i oryginalnego pomysłu; zalecane jest dołączenie fotografii zestawu doświadczalnego. Można zgłosić dowolną liczbę doświadczeń.
  4. Projekty konkursowe należy zgłaszać do 30 czerwca 2008 r na adres:
    Prof. dr hab. Andrzej Zięba,
    Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, AGH,
    al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
    lub pocztą elektroniczną zieba@novell.ftj.agh.edu.pl. W przypadku prac zespołowych prosimy o wskazanie osoby, do której należy kierować korespondencję (preferujemy korespondencję z wykorzystaniem poczty elektronicznej).
  5. Jury Konkursu kwalifikuje nadesłane projekty do finału konkursu na podstawie ich opisu. Komisja zawiadomi każdego z uczestników finału do dnia 31 lipca 2008; rezultaty kwalifikacji i wiadomości bieżące dotyczące Konkursu będą prezentowane na stronie http://www.ptf.agh.edu.pl/konkurs/
  6. Finał Konkursu odbędzie się 25 września 2008 w Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Uczestnicy finału przyjeżdżają z własnym sprzętem. Po uzgodnieniu z organizatorami można skorzystać z trudnego do transportu wyposażenia (zasilanie prądem stałym i zmiennym, sprężone powietrze, ciekły azot, szkło laboratoryjne, etc.). Organizatorzy zapewniają finalistom nocleg.
  7. Rozstrzygnięcie konkursu następuje na podstawie punktowej oceny przez członków Jury. W ocenie projektów liczyć się będzie nowatorstwo pomysłu, wartość dydaktyczna i sposób wykonania. Przewiduje się przyznanie nagród pieniężnych i/lub rzeczowych za zajęcie I, II i III miejsca.
  8. Nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich dowolne, z zachowaniem praw autorskich, niekomercyjne wykorzystanie przez organizatorów konkursu. Opisy nagrodzonych doświadczeń pokazowych zostaną opublikowane w wydawanym przez Instytut Fizyki UJ czasopiśmie FOTON.
  9. Jury Konkursu powołuje Zarząd Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Decyzje Jury są ostateczne.

Jury



Zgłoszone prace


Na VII edycję Konkursu zgłoszono 29 prac:
  1. Zgniatacz
  2. Magiczna misa
  3. Przykłady działania silnika elektrycznego
  4. Diamagnetyzm
  5. Drabinka Jacoba
  6. Efekt Halla
  7. Generator Marxa
  8. Laser azotowy
  9. Lewitron magnetyczny
  10. Lewitron z diodą IR
  11. Lewitron z laserem
  12. Nagrzewnica
  13. Półprzewodnikowa cewka Tesli
  14. II zasada dynamiki Newtona
  15. Cewka Tesli
  16. Działo Gaussa
  17. Grające cząsteczki
  18. Figury Chladniego
  19. Pseudożarówka
  20. Rozszerzalność cieplna metali
  21. Łódka o napędzie magnetohydrodyna-micznym
  22. Butelkomania
  23. Praktyczne wykorzystanie prawa Archimedesa - balon na ogrzane powietrze
  24. Silnik Stirlinga
  25. Tuba Rubensa
  26. Coilgun
  27. Bristle Bot
  28. Wektor prędkości ruchu po okręgu
  29. Badanie bezwładności ciał

Finaliści


Do finału Jury zakwalifikowało:

Wyniki


I NAGRODA

II NAGRODA

III NAGRODA (przyznano dwie równorzędne)

WYRÓŻNIENIA

NAGRODA PUBLICZNOŚCI


Do pobrania


regulamin VII. edycji konkursu


Lokalizacja


A - ul.Tokarskiego 6 (noclegi finalistów)
B - WFiIS AGH (pokazy konkursowe w sali A budynku D-10)
C - IF UJ (pokazy nagrodzonych doświadczeń)
Odległości: A-B ok.1000m, B-C ok.600m.

Wyświetl większą mapę

Bezpośrednio z dworca PKP Kraków Główny do miejsca zakwaterowania finalistów można dojechać autobusem 208 (z przystanku Dworzec Główny Wschód) lub dużo częściej kursującym 501 (z przystanku Uniwersytet Ekonomiczny po wschodniej stronie dworca PKP lub z przystanku Politechnika po północno-zachodniej stronie dworca). Wysiąść należy na przystanku Miasteczko Studenckie AGH (w pobliżu skrzyżowania ulic Piastowskiej, Nawojki i Armii Krajowej) - patrz mapa powyżej oraz plan komunikacji miejskiej w centrum Krakowa.
Inna możliwość to przejazd z dworca tramwajem linii 15 do końcowego przystanku Cichy Kącik i ok. 10-minutowy spacer ul.Piastowską w kierunku Miasteczka Studenckiego AGH.

Zaraz obok Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH znajduje się przystanek autobusowy Kawiory (przy skrzyżowaniu ul.Nawojki/al.Kijowska) - dojazd liniami 103, 139, 144, 159, 173, 194, 208.

Więcej informacji (rozkłady, informacje o biletach itd.) na stronach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.


Poprzednie edycje konkursu

[1996] [1998] [2000] [2002] [2004] [2006]


© 2005-2008 OK PTF * Kodowanie: UTF-8 * * Komentarze: ptf@agh.edu.pl